Ultime notizie
ItalianoPolski
Joanna Wesolowska z Michałem Powałowskim, wiceprezydentem Gniezna

Joanna Wesolowska z Michałem Powałowskim, wiceprezydentem Gniezna

Rozmowa o współpracy nauczycieli polonijnych, była okazją do spotkania przedstawicieli tego środowiska z władzami miasta. Rozmowa, w której uczestniczył wiceprezydent Michał Powałowski oraz Joanna Wesołowska, dyrektor i nauczycielka Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Padwie wraz z polskimi przedstawicielami Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie, przebiegała w sympatycznej atmosferze. W jej trakcie dowiedzieliśmy się o systemie edukacji we Włoszech, o funkcjonowaniu szkoły polskiej w Padwie i z jakimi problemami musi się zmierzyć polonijny nauczyciel. Jako przewodnik po Padwie, Joanna Wesołowska opowiedziała o miejscach w tym mieście związanymi z Polską. Gnieźnieński Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych reprezentowały dwie panie wiceprezes Mariola Ilnicka i Alina Gandurska oraz prezes Małgorzata Tomczak. Gniezno jest bliskie pani Joannie, gdyż pochodzi z naszego miasta, a przy tym powiedziała, że z wielką radością i entuzjazmem przyjęte zostało zaproszenie do udziału w projekcie "Nasze Miasto-Nasze Gniazdo". Małgorzata Tomczak z nieukrywaną radością podzieliła się informacjami o tym przedsięwzięciu, które już teraz połączyło szkoły z USA, Chin, Szkocji, Irlandii, Anglii, Belgii, Białorusi, Włoch i Norwegii. Trwają rozmowy ze szkołą w Katarze i w Australii. Promocja Gniezna będzie więc w pewien sposób prowadzona na trzech kontynentach, a może uda się nawet na czterech. W tych państwach uczniowie poznają piękno Gniezna, Wielkopolski i Polski, natomiast nasi uczniowie będą mieli okazję poznać życie i uroki miast i szkół polonijnych z całego świata.

Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych z siedzibą w Gnieźnie mając na uwadze poczucie patriotyzmu oraz wiedzy o polskiej historii i kulturze opracował program edukacyjny „Nasze miasto, nasze gniazdo”. Projekt skierowany jest do uczniów szkół polskich na całym świecie. Relacja Andrzeja Baraniaka Polega on na opracowaniu przez 15 uczniów danej szkoły pytań w języku polskim i angielskim o swoim mieście i jego historii. Każdy z uczestników wymyśla jedno pytanie. Tak opracowany zestaw pytań z danej szkoły trafi do Klubu, skąd zostanie przekazany do innej, uczestniczącej w projekcie placówki. Jej uczniowie będą mieli 60 dni na przygotowanie oraz nagranie w języku polskim iangielskim odpowiedzi. W tym filmiku znajdzie się również miejsce na krótki materiał promocyjny o swoim mieście, szkole lub własnych osiągnięciach. Zgłoszenia należy nadsyłać pocztą elektroniczną na adres: klub-nauczycieli-pl@wp.pl lub tradycyjną adresując zgłoszenia: Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych, 62-200 Gniezno, ul. Cieszkowskiego 17. Poland. Termin zgłaszania uczestnictwa mija 30 czerwca. Program wystartował 1 września i potrwa do 30 października. Do udziału w nim zgłosiły się do tej pory szkoły z Gniezna, z Włoch, USA, Szkocji, Anglii, a nawet odległej Syberii. Projektowi między innymi patronuje prezydent Gniezna Tomasz Budasz i poseł na Sejm RP Krzysztof Ostrowski.