Conferenza Europea a Napoli per Insegnanti in Lingua Polacca – 2016

Europejska Konferencja Nauczycieli Polonijnych „Uczymy, jak uczyć”, która odbyła się w Neapolu w dniach 30 września- 2 października, zgromadziła blisko 50 nauczycieli i liderów oświatowych działających na rzecz Polonii z terenu Włoch, Irlandii, Niemiec, Belgii, Holandii, Szkocji, Irlandii Północnej, Anglii, Węgier, a także USA. Zorganizował ją Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech.

O randze tego wydarzenia świadczy udział zaproszonych gości: Senatora RP- Pana Andrzeja Pająka, Wiceministra Spraw Zagranicznych- Pana Jana Dziedziczaka, Konsula RP we Włoszech- Pani Ewy Mamaj, Prezydenta Kongresu Oświaty Polonijnej- Pani Jolanty Tatary oraz reprezentującego Organizatora Konferencji- Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (ODN SWP)- Wiceprezesa SWP Pana Dariusza Piotra Bonisławskiego.

Wśród prelegentów Konferencji znalazły się m.in. Pani dr hab. Ewa Lipińska, prof. UJ; Pani dr Faustyna Mounis; Pani dr hab. Magdalena Kachniewska, prof. SGH. Oprócz wykładów Uczestnicy Konferencji mieli możliwość wzięcia udziału  w sesjach warsztatowych poświęconych aktywnym metodom pracy z rodzicami, które poprowadziła Pani Lucyna Bzowska- trener ODNSWP i PSPiA Klanza oraz metodom pracy w grupie heterogenicznej, zrealizowanym przez Panią Lilianę Barejko-Knops, reprezentującą ZNJPiP w Niemczech.

Szkołę Języka i Kultury Polskiej w Padwie i w Treviso reprezentowały  Joanna Wesołowska i Anita Jóżwik.