Kronika szkolna

Festiwal Narodów w Solesino 15.11.2017

Festiwal odbył się już po raz piąty 15 listopada 2017 roku w centrum Parku Solesino. Impreza została zorganizowana dzięki zaangażowaniu: miasta Solesino - Departamentu Kultury i Integracji oraz Grupy Festiwal Narodów we współpracy z parafiami Solesino i Arteselle, z pomocą stowarzyszeń działających na terytorium Solesino i przy udziale Rady Oświaty Solesino Stanghella. Jak co roku miała miejsca świetna zabawa gdzie można było poznać kulturę i skosztować charakterystycznych lokalnych potraw. Nie zabrakło tam społeczności marokańskiej, która przygotowała smaczne danie lokalne- cuscus. Byli też przedstawiciele społeczności muzułmańskiej, z Ukrainy, Mołdawii, Rumunii, Senegalu, Ghany, Nigerii oraz grupa włoska. Jak co roku byliśmy i my czyli AIPP oraz Polska Szkoła w Treviso.

Dzień rozpoczął się paradą ulicami śródmieścia Monselice z udziałem wszystkich społeczności i otwarciem parady grupy perkusistów dzielnicami Ca Oddo i San Giacomo. Po południu odbyły się występy i przedstawienia, muzyczne teatralne i taneczne z udziałem dzieci i dorosłych wszystkich obecnych społeczności na otwartej scenie. Podczas trwania festiwalu można było obejrzeć wystawę zorganizowana przez Centrum Dokumentacji Solesino- Ludzie którzy przychodzą i odchodzą- wystawa fotografii na temat ruchów migracyjnych na terytorium Solesino i plakat stworzony przez uczniów Szkoły Podstawowej Solesino i Szkoły Arteselle Solesino Stanghella. Dla najmłodszych został przygotowana pracownia artystyczna, gdzie mogli spędzić czas twórcząc swoje prace.

Każda grupa przygotowała swój stolik z propozycją tradycyjnych potraw, które mógł skosztować każdy gość. Na naszym polskim stole nie zabrakło bigosu, polskich kiełbas i wędlin, śledzika oraz ciast i słodkości. Obie polskie szkoły przygotowały wspólnie występ taneczny grupy folklorystycznej Lajkonik. Dorośli wraz z dziećmi, przebrani w tradycyjne polskie stroje, zatańczyli razem trojaka oraz Lajkonika Padewskiego. Również pozostali przedstawiciele innych narodowości zaprezentowali koncert muzyczny, recital bajek oraz występy taneczne.

Wszystkie społeczności brały udział w uroczystościach i przy wspólnej zabawie, w duchu przyjni oraz dzielenia się zorganizowali wspólny bufet z potraw i napojów typowych dla każdej grupy etnicznej. Całe przedsięwzięcie miało na celu nie tylko przybliżenie gościom swoich odmiennych kultur ale również jak te kultury mimo różnorodności potrafią wspólnie zorganizować taki festiwal i razem świetnie się przy tym bawić. Dzień zakończył się loterią z nagrodami i tradycyjną herbatą z miętą i słodyczami przygotowanymi przez wszystkich uczestników.

Nie zabrakło też wspólnych śpiewów tradycyjnych piosenek, żartów oraz wspólnych pamiątkowych zdjęć.