Kronika szkolna,,pl,18 października 2017,,en,Festiwal Narodów w Solesino,,it,15 października 2017,,en,13 października 2017,,en

Festiwal Narod,,pl,ów w Solesino 15.11.2017,,pl,Festiwal odbył się już po raz piąty 15 listopada 2017 roku,,pl,w centrum Parku Solesino,,pl,Impreza został,,pl,zorganizowana dzięki zaangażowaniu: m,,pl,iast,,en,Solesino - Department,,ca,w,,bs,Kultury i Integracji,,pl,oraz Grup,,pl,Festiwal Narodów we współpracy z parafiami Solesino i Arteselle, z pomocą stowarzyszeń działających na ter,,pl,torium Solesino i przy udziale Rady Oświaty Solesino Stanghella.,,pl,Jak co roku miała miejsca świetna zabawa gdzie można było poznać kulturę i skosztować charakterystycznych,,pl,lokalnych,,pl,potraw.,,pl,N,,en,ie zabrakło,,plów w Solesino 15.11.2017

Festiwal odbył się już po raz piąty 15 listopada 2017 roku w centrum Parku Solesino- Impreza została zorganizowana dzięki zaangażowaniu: miasta Solesino - Departamentu Kultury i Integracji oraz Grupy Festiwal Narodów we współpracy z parafiami Solesino i Arteselle, z pomocą stowarzyszeń działających na terytorium Solesino i przy udziale Rady Oświaty Solesino Stanghella. Jak co roku miała miejsca świetna zabawa gdzie można było poznać kulturę i skosztować charakterystycznych lokalnych potraw. Nie zabrakło tam społeczności marokańskiej, która przygotowała smaczne danie lokalne- cuscus. Byli też przedstawiciele społeczności muzułmańskiej, z Ukrainy, Mołd,,pl,wi,,ar,Rumunii, Senegalu, Ghany, Nigerii oraz grupa włoska,,pl,Jak co roku byliśmy i my czyli AIPP oraz Polska Szkoła w Treviso.,,pl,Dzień rozpoczął się paradą ulicami śródmieścia,,pl,z udziałem wszystkich społeczności i otwarciem parady grup,,pl,perkusistów dzielnicam,,pl,Ca Oddo San Giacomo.,,itawi-. Rumunii, Senegalu, Ghany, Nigerii oraz grupa włoska- Jak co roku byliśmy i my czyli AIPP oraz Polska Szkoła w Treviso.

Dzień rozpoczął się paradą ulicami śródmieścia Monselice z udziałem wszystkich społeczności i otwarciem parady grupy perkusistów dzielnicam- Ca Oddo i San Giacomo. Po południu odbyły się występy i przedstawienia, muzyczne teatralne i taneczne z udziałem dzieci i dorosłych wszystkich obecnych społeczności na otwartej scenie. Podczas trwania festiwalu można było obejrzeć wystawę zorganizowana przez Centrum Dokumentacji Solesino- Ludzie którzy przychodzą i odchodzą- wystawa fotografii na temat ruchów migracyjnych na terytorium Solesino i plakat stworzony przez uczniów Szkoły Podstawowej Solesino i Szkoły Arteselle,,pl,Solesino Stanghella. Dla najmłodszych został przygotowana pracownia artystyczna, gdzie mogli spędzić czas twórcząc swoje prace.,,pl,Każda grupa przygotowała swój stolik z propozycją tradycyjnych potraw, które mógł skosztować,,pl Solesino Stanghella. Dla najmłodszych został przygotowana pracownia artystyczna, gdzie mogli spędzić czas twórcząc swoje prace.

Każda grupa przygotowała swój stolik z propozycją tradycyjnych potraw, które mógł skosztować każdy gość,,pl,. Na naszym polskim stole nie zabrakło bigosu, polskich kiełbas i wędlin, śledzika oraz ciast i słodkości. Obie,,pl,polskie szkoły p,,pl,rzygotowa,,pl,ły wspólnie,,pl,występ taneczny grupy folklorystycznej Lajkonik. Dorośli wraz z dziećmi,,,pl,przebrani w tradycyjne polskie stroje,,,pl,zatańczyli,,pl,razem,,pl,trojaka,,pl,L,,en,ajkonika,,hr,spadła,,sl,skiego,,pl,. Również pozostali przedstawiciele innych narodowości zaprezentowali koncert muzyczny, recital bajek oraz występ,,pl,taneczn,,pl,Wszystkie,,pl,połeczności brały udział w uroczystościach i przy wspólnej,,pl,zabawie,,pl,w duchu przyj,,pl,aź,,pl,ni,,ja,dzielenia się,,pl,rganiz,,en,wali ws,,pl,z,,ga,lny bufet z,,pl,potraw i napojów typowych dla każdej,,pl,grupy et,,pl,icznej,,pl,Całe przedsięwzięcie,,pl,miało na celu nie tylko p,,pl,rzybliżenie,,pl,gościom,,pl,swoich,,pl,odmiennych,,pl. Na naszym polskim stole nie zabrakło bigosu, polskich kiełbas i wędlin, śledzika oraz ciast i słodkości. Obie polskie szkoły przygotowały wspólnie występ taneczny grupy folklorystycznej Lajkonik. Dorośli wraz z dziećmi, przebrani w tradycyjne polskie stroje, zatańczyli razem trojaka oraz Lajkonika Padewskiego. Również pozostali przedstawiciele innych narodowości zaprezentowali koncert muzyczny, recital bajek oraz występy taneczn--

Wszystkie społeczności brały udział w uroczystościach i przy wspólnej zabawie. w duchu przyjni oraz dzielenia się zorganizowali wspólny bufet z potraw i napojów typowych dla każdej grupy etnicznej- Całe przedsięwzięcie miało na celu nie tylko przybliżenie gościom swoich odmiennych kultur ale również jak te kultury mimo,,pl,różnorodności,,pl,potrafią wsp,,pl,nudziarz,,is,nie zorganizować,,pl,taki,,pl,festiwal,,pl,i razem świetnie się,,pl,przy tym,,pl,bawić.,,pl,Dzień zakończył się loterią z nagrodami i tradycyjną herbatą z miętą i słodyczami przygotowanymi przez wszystkich uczestników.,,pl,to znaczy,,en,zabrakło też wspólnych śpiewów tradycyjnych piosenek, żartów oraz wspólnych pamiątkowych zdjęć.,,pl różnorodności potrafią wspólnie zorganizować taki festiwal i razem świetnie się przy tym bawić. Dzień zakończył się loterią z nagrodami i tradycyjną herbatą z miętą i słodyczami przygotowanymi przez wszystkich uczestników.

Nie zabrakło też wspólnych śpiewów tradycyjnych piosenek, żartów oraz wspólnych pamiątkowych zdjęć.