Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech

W wyniku nawiązanej współpracy między ośrodkami edukacyjnymi we Włoszech,

26 października 2014 roku powstała Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech.

Głównym zadaniem jej działalności będzie wspieranie szkół, środowisk polonijnych i nauczycielskich w procesie rozwoju edukacji polonijnej opierającym się na nauczaniu języka polskiego, polskiej kultury oraz historii.

Rada ma strukturę federacji, która skupia w sobie szkoły i organizacje polonijne prowadzące działalność edukacyjną. Każda placówka edukacyjna może przystąpić do Rady w dowolnym czasie.

Założycielami Rady i członkami Zarządu są:

– Sobotnia Szkoła Kultury i Jezyka Polskiego w Lago Patria przy Stowarzyszeniu Instytut dla Polonii w Neapolu – przedstawiciel Anna Smolińska;

– Polska Szkoła w Padwie przy Stowarzyszeniu AIPP – przedstawiciel Joanna Wesołowska;

– Polska Szkoła Eksperymentalna przy Związku Polaków w Kalabrii – przedstawiciel Katarzyna Gralińska;

– Polska Ludoteka Rodzinna – Polonijne Centrum Edukacyjno-Integracyjne w Weneto – przedstawiciel Agata Jankowska;

– Polskie Przedszkole przy Stowarzyszeniu Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie – przedstawiciel Danuta Stryjak.

Prezesem Rady została nominowana Anna Smolińska,  Skarbnikiem została Katarzyna Gralińska, a Sekretarzem została Joanna Wesołowska.

Powołanie Rady nastąpiło podczas konferencji metodycznej dla nauczycieli polonijnych w dniach 26-27 października br. w Neapolu, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Instytut dla Polonii i Wspólnotę Polską.

Rada Oświaty Polonijnej to odpowiedź na potrzebę integracji na rzecz edukacji środowiska polonijnego we Włoszech. To również nawiązująca się współpraca między szkołami państwowymi i społecznymi.

Priorytetem Rady Oświaty jest wspieranie działających ośrodków edukacyjnych oraz aktywizowanie środowisk polonijnych do zakładania nowych ośrodków edukacyjnych. Oferowana pomoc będzie opierać się m.in  na szkoleniach metodycznych dla nauczycieli i animatorów oświaty, konsultacjach udzielanych przez doświadczonych nauczycieli i ekspertów, realizacji wspólnych projektów edukacyjnych. (źródło: http://www.naszswiat.net/y-we-woszech/nasze-sprawy/8216-powstaa-rada-owiaty-polonijnej-we-woszech.html)

Szkołę Polską w Padwie przy AIPP w Radzie reprezentuje Joanna Wesołowska

pedagog szkoły z 25 letnim doświadczeniem nauczania wczesnoszkolnego.