Ultime notizie
ItalianoPolski

Koncert z okazcji 95 urodzin prof. Ryszarda Demela

DSC_6316

9 grudnia 2016, w Centro San Gaetano/Altinate w Padwie, odbył się koncert z okazji 95 urodzin wybitnego Polaka, artysty, filologa, historyka, honorowego Prezesa AIPP, prof. Ryszarda Demela.

Swoją obecnością uroczystość uświetnili: Senator, Jan Maria Jackowski, członek Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, zastępca przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu, Jerzy Adamczyk, Konsul Generalny RP w Mediolanie,  Prof. Jan Wiktor Sienkiewicz, historyk i krytyk sztuki – członek Honorowy AIPP,  Stefano Valdegamberi, Radny Urzędu Regionalnego/Wenecji Euganejskiej, ojciec Oliwiero Svanera, Rektor Bazyliki św. Antoniego w Padwie, Ojciec Sylwester Bartoszewski, opiekun Polonii w Bazylice św. Antoniego w Padwie, prof.ssa Carla Vernier,reprezentująca Przełożonego Bractwa św. Antoniego w Padwie,

DSC_6137

Prezesi stowarzyszeń polonijnych; Katarzyna Gralińska, Związek Polaków w Kalabrii, Bernadeta Grochowska, Stowarzyszenie “Polonia” z CesenyMaurizio Nowak-Monti, Stowarzyszenie Rodzin Polskich Kombatantów we Włoszech, przedstawiciele Polskiej Ludoteki Rodzinnej w Wenecji Euganejskiej i Polaków w Treviso/Veneto, Licznie obecni byli sympatycy naszej organizacji, miłośnicy, cała rodzina i Ex studenci profesora Demela. Uczniowie, rodzice, zarówno Polacy jak i Włosi oraz pedagodzy naszej szkoły.

Ryszard Demel. W drodze do tajemnicy światła” – tak nazwał swoją prezentację o wybitnej postaci, prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz.

DSC_6145

 

Wreczenie_Medalu_Senatu

Senator RP, Pan Jan Maria Jackowski przekazał serdeczne życzenia i medal Senatu RP.

Oficjalne życzenia złożył Konsul Generalny RP w Mediolanie, Pan Jerzy Adamczyk 

KonsulG_RP_R.Demel

oraz Stefano Valdegamberi, Radny Regionu Wenecji Euganejskiej. 

DSC_6179

 

 

 

 

Irena Ludwika Czopek, Prezes AIPP, która prowadziła uroczystość, odczytała list od Barbary Borys Damięckiej, Senatora RP i list z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

W wykonaniu polskiej sopranistki Dominiki Zamary i włoskiego pianisty Franco Moro wysłuchaliśmy utworów F.Chopina, St.Moniuszki, P.Tschaikovskiego. Mozarta, Rossini, Donizetti, Mascagni, Bellini, Bizet i Lehar.

15380451_1192818690772485_3285674111055018386_n


Zatańczył amatorski Polonijny Zespół Folklorystyczny “Lajkonik Padewski”, działający przy Szkole Języka i Kultury Polskiej w Padwie. ​

PrezentacjaZespolu Trojak

Czarne_Oczki-M.Kulisiewicz-

LajkonikPadewski-ScuolaPolacca

Uroczystość zakończyły niekończące się gratulacje i życzenia 200 lat (!!!) od przybyłych gości oraz wspaniały urodzinowy tort ufundowany przez AIPP.

Organizatorki_Czopek iWesolowska_i_Jubilat
Koncert został przygotowany przez Stowarzyszenie Polsko-Włoskie w Padwie, współfinansowany przez Konsulat Generalny RP ze środków finansowych MSZ i i Urzędu Miasta Padwa.

 xxxxxxxxxxx

DSC_0263

Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz  od wielu lat prowadzi prace badawcze oraz publikuje zagadnienia związane z życiem artystów polskich na emigracji w latach 1939-1989.

 Od 6 lat kieruje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jedynym w świecie Zakładem Historii Sztuki i Kultury Polskiej na Emigracji. Wydał ponad 200 publikacji, w tym 30 książek.

 Jest autorem monografii twórczości artystycznej Ryszarda Demela „W drodze do tajemnicy światła”

 Ogromnym sukcesem okazała się książka  Artyści Andersa Continuità e novità, w której ukazuje szereg zjawisk w zakresie polskiego życia artystycznego, jakie miały miejsce w łonie Armii Polskiej na Wschodzie, a następnie w szeregach 2 Korpusu Generała Władysława Andersa.

Członek kilkunastu polskich towarzystw naukowych i redakcji czasopism oraz zagranicznych stowarzyszeń.

W 2008 roku otrzymał Srebrny Medal Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Za Długoletnią Służbę”. W 2014 roku, za zasługi dla polskiej kultury na emigracji, odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jest Honorowym Członkiem naszego stowarzyszenia.