Aktualności
ItalianoPolski
Ustaw jako domyślny język
Cerimonia di conferimento cittadinanza onoraria di citta di Padova a prof. Demel

Ceremonia wręczenia honorowego obywatelstwa miasta Padwy prof. Demel,,it,12 grudnia 2013 r,,en,inauguracja wystawy prof Richard Demel.,,it,W uroczystości wzięli udział: dr. Ewa Piacentile, prezes Stowarzyszenia Włosko-Polsko-Padewskiego i prof. Giuliano Pisani, przewodniczący Komisji Kultury w Padwie.,,it,Ważnymi gośćmi był Jerzy Adamczyk, Konsul Generalny RP w Mediolanie, reprezentujący również Ambasadora RP w Rzymie, prof. Giuseppe Gnesotto, prorektor Uniwersytetu w Padwie,,,it

12 grudnia 2013 o godz.17.00 w Le Scudrie Pałacu Moroni w Padwie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy sztuki prof. Ryszarda Demela.

We współpracy z Urzędem Miasta w Padwie, w tym samym dniu odbyła się uroczystość z okazji nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Padwy przyznanego profesorowi przez Radę Miasta na wniosek prof. Giuliano Pisani i naszego stowarzyszenia.

Profesor Ryszard Demel jest pierwszym obcokrajowcem, który otrzymał tak ważne wyróżnienie.
Ceremonia nadania Honorowego Obywatelstwa odbyła się w Sali Paladin
Palazzo Moroni. Klucz do Miasta Padwy wręczył Ivo Rossi, burmistrz Padwy.

Na uroczystości obecni byli: dr. Ewa Piacentile, Prezes Stowarzyszenia Włosko - Polskiego w Padwie i prof. Giuliano Pisani, Prezes Komisji Kultury w Padwie.

Ważnymi gośćmi byli Jerzy Adamczyk, Konsul Generalny RP w Mediolanie, reprezentujący również Ambasadora RP w Rzymie, prof. Giuseppe Gnesotto, prorektor Uniwersytetu w Padwie,
O. Sylwester Bartoszewski,reprezentujący Bazylikę Świętego Antoniego, dr Maria Grazia Peron, szef Gabinetu Prezydenta, dr Anna Meneghini i dr Laura Vradini, Szef Sekretariatu Gabinetu Prezydenta.

Po części oficjalnej wszyscy goście przeszli do galerii, gdzie prof. Ryszard Demel osobiście dokonał otwarcia wystawy swoich prac.
Można było obejrzeć witraże stworzone przez profesora w krypcie katedry w Padwie. Profesor Demel z radością opowiadał o swoich pracach, wiele z nich ma swoje własne historie.

Trzecia część uroczystości odbyła się w Pałacu Zaccow Klubie Oficerskim.

Wieczór dedykowany prof. Demelowi rozpoczął występ grupy folklorystycznej z Polskiej Szkoły w Padwie. W barwnych strojach ludowych, zespół wykonał narodowy taniec - Krakowiak. Następnie ze specjalnie przygotowanym repertuarem,wystąpił wieloletni przyjaciel profesora i naszego stowarzyszenia -
polski piosenkarz, Krzysztof Cwynar.